- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 1371 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Binali Yıldırım: FETÖ davalarını sulandırmayın

23 Ekim 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNDEM»Binali Yıldırım: FETÖ davalarını sulandırmayın
Binali Yıldırım: FETÖ davalarını sulandırmayın

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti’nin 25. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın gerçekleştirildiği Afyonkarahisar’da, A Haber, CNN Türk, Habertürk, Kanal 24, NTV, TRT Haber ortak canlı yayın programına katılarak, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı

“SANAL DÜNYA, YALAN DÜNYA MECRASI OLMASIN”

FETÖ ile mücadelede titiz davranmalarına rağmen hatalar olabileceğine işaret eden Yıldırım, şunları konuştu:

“Onun da yolunu açtık şikayet etsin. Herkes durumunu gözden geçirsin hatalar varsa düzeltelim. Burası bir hukuk devleti mutlaka bir yanlış varsa düzelir ama ben vatandaşlarımdan iş adamlarından kamuda çalışan bütün bürokratlardan kendinize güveniyorsanız bu alçak örgütle hiçbir bağınız olmadığını düşünüyorsanız, hiç endişe etmeyin. Mutlaka yanlış varsa düzeltilecek.”

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi konusunda İnterpol’un “hayır” dediği iddialarına ilişkin Başbakan Yıldırım, “Aksi yönde vermeyeceğiz şeklinde bir bilgi, bildirim söz konusu değildir. Bugün nereden çıktıysa, öyle bir haber de yayıldı. Sanal dünya, yalan dünya mecrası olmasın.” dedi.

“O ZAMAN SAYIN AĞAR FARKINDA DEĞİLDİ”

Eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar’ın, Darbe Komisyonu’nda söylediği, “benim dönemimde hiç Fetullahçı yoktur.” ifadesine ilişkin Yıldırım, “Bugün, FETÖ’den tutuklanan önemli isimler onun kadrosundaydı. Bu ne anlama geliyor? O dönemde görevli polis şefleri, amirler. E nasıl oluyor? O zaman herhalde farkında değildi Sayın Ağar.” dedi.

“YARGI MENSUPLARI DAVAYI SULANDIRMASIN”

Genel olarak FETÖ soruşturmalarının hızından memnun olup olmadığı sorusuna Yıldırım, yavaş gittiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Yargı mensuplarına buradan da çağrı yapıyorum: Bakın işi biraz analitik düşünelim, tamamen hukuk normlarında düşünmeyelim. Şimdi darbeyi yapanlar belli. O gün uçağı kullanan, bombaları atan, emirleri veren… Her şey belli. O, ona söyledi ona gidiyorsun, o ona söyledi ona gidiyorsun…O delil, bu delil bilmem ne. Bu bir taktik, yıllar geçsin, dava sulansın aynen Ergenekon, Balyoz gibi. Böyle bir riskle karşı karşıyayız. Onun için biz diyoruz ki, ‘darbeye bizzat katılan, emirleri veren, o emirleri yerine getirenleri toplayın, bunların hesabını görün. Milletin yüreği ferahlasın.

Onun için mahkemelerden beklentimiz şu, sadece beklenti, talimat veremiyoruz, malum hukuk devleti. Diyoruz ki, ‘önce darbecileri açık, seçik belli olanları hemen yargılayın. Daha ne delili kardeşim?”

“BİR TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BAŞINI İSTİYORUZ”

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iade konusunda ümitli olup olunmadığına yönelik bir soruya ise Yıldırım, “Ümitsiz niye olalım. Biz hakkımız olanı istiyoruz, onlardan lütuf beklemiyoruz ki. Bu ülkeyi yıkmaya çalışan, rejimini, milli iradeyi ortadan kaldırmaya çalışan bir terör örgütünün başını istiyoruz. Bu kadar meşru, haklı bir talebimiz var veya ‘yargılayın, geçici olarak tutuklayın daha sonra incelemeniz, araştırmanız, hukuki süreçleriniz bitince verirsiniz’ diyoruz.” yanıtını verdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz