- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 1371 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

2 Türk mühendisin buluşu çok ses getirdi

27 Ekim 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » BİLİM-TEKNOLOJİ»2 Türk mühendisin buluşu çok ses getirdi
2 Türk mühendisin buluşu çok ses getirdi

Üniversiteyi bitirdikten sonra Ege Üniversitesi İdeege Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (İDEEGE-TGB) araştırma geliştirme çalışmaları yapmaya başlayan 2 genç girişimci, bitkisel ve hayvansal atıklardan elektrik ve ısı yalıtım malzemeleri üretti.

ÇEŞİTLİ ATIKLARDAN ELEKTRİK ÜRETEN REAKTÖR

1.5 yıldır “biyolojik atıklar ve peynir altı suyuyla biyogaz üretiminde verim artışı” üzerine bir çalışma yapan Ziraat Fakültesi mezunu Emre Yağcıoğlu, peynir altı suyu, sebze atıkları, sera atıkları, Mısır, şeker pancarı küsbesi, tavuk atığı, zeytin kara suyu gibi malzemeleri kullanarak elektrik üretebilen reaktör geliştirdi.

“İZMİR’İN ENERJİ İHTİYACINI KARŞILAYABİLİRİZ”

Yağcıoğlu, “Ülkemizde hayvancılık ve tarım yaygın olarak yapılıyor. Bu sektörlerin atıkları aslında çok kıymetli. Köylülerin bir kenara koydukları bu atıkları toplayarak elektrik üretimi yapılabilmesi mümkün. Bunu yapabilen bir reaktörü ortaya çıkardık. İzmir’in enerji ihtiyacını karşılayabiliriz. Hedefimiz, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın verdiği ‘tekno yatırım’ fonunu almak. Enerji sektöründeki yatırımcılarla görüşme halindeyiz” diye konuştu.

MISIR VE BUĞDAY SAPLARIYLA ISI YALITIM

Biyomühendislik bölümü mezunu Turgut Mesut Yılmaz ise atıklardan binalar için ısı yalıtım malzemesi üretti. Üretim sürecinde mantar hücrelerini, mısır ve buğday saplarını kullandıklarını belirten Yılmaz, “Bu malzemeleri biyoteknolojik yöntemlerle birleştirip bir panel haline getiriyoruz’ dedi.

İNŞAAT MALİYETİ YÜZDE 20 DÜŞÜYOR

Bu paneller mantolama dediğimiz sistemlerle binalarda kullanılabiliyor. Bu sayede inşaat maliyeti yüzde 20 düşüyor. Projemiz Türkiye’de biyoteknoloji alanında birincilik ödülü aldı ve Amerika’da Silikon Vadisi’ne davet edildik. Bizim için büyük bir gururdu. En kısa zamanda projenin Türkiye’de hayata geçmesini istiyoruz” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz